Braniewo
Parametry techniczne
Turbina
ilość turbin: 1
typ: Francis
firma: Schichau Elbing
rok budowy: 1930
obroty/minutę: 81
układ konstrukcyjny: pionowa
moc zainstalowana: 400 kW
Generator
typ: GAV-1968
firma: Dolmel M5
napięcie generatora: 0,4 kV
napięcie wzbudzenia: 0,105 kV
rok budowy: 1968
obroty/minutę: 81
Regulator obrotów
typ: nastaw. ślim.
Pozostałe parametry
Turbina Generator Regulator obrotów
ilość turbin: 1
typ: Francis
firma: Schichau Elbing
rok budowy: 1930
obroty/minutę: 108
układ konstrukcyjny: pionowa
moc zainstalowana: 288 kW
typ: GAV-1960
firma: Dolmel M5
napięcie generatora: 0,4 kV
napięcie wzbudzenia: 0,105 kV
rok budowy: 1960
obroty/minutę: 108
typ: nastaw. ślim.

 

O obiekcie

Początki budowy stopnia wodnego na rzece Pasłęce w miejscowości Braniewo sięgają 1857 roku. Wówczas został wybudowany stały jaz o konstrukcji betonowo- kamiennej w postaci progu przelewowego, zaś spiętrzona woda służyła do poruszania zbudowanego tam młyna wodnego. Elektrownię wodną Braniewo wybudowano dopiero w latach 30-tych XX wieku i pracowała ona prawie do końca II wojny światowej, a więc do momentu zniszczenia jej części nadziemnej. Mimo uszkodzeń, w dobrym stanie pozostały dwie pionowe turbiny Francisa. Odbudowę elektrowni wodnej ze zniszczeń wojennych rozpoczął w latach 50-tych Zarząd Energetyczny Okręgu Północnego w Bydgoszczy, w imieniu którego działał Zakład Sieci Elektrycznych w Olsztynie. Elektrownia uruchomiona została w sierpniu 1964r.

Na jazie przy elektrowni wodnej w Braniewie znajduje się czynna przepławka dla ryb. Wybudowanie jej przez ówczesnego właściciela elektrowni tj. Elbląskie Zakłady Energetyczne w 2000 roku otworzyło rzekę Pasłękę dla ryb, w tym dwuśrodowiskowych. Przepławka umożliwia migrację ryb do zapory i elektrowni wodnej w Pierzchałach.

W elektrowni zainstalowane są dwie turbiny Francisa w układzie pionowym wału bezpośrednio sprzężone bez przekładniowo z generatorami synchronicznymi.

Lokalizacja
Zdjęcia