Aktualności

15-07-2017

1000 gości na 100-lecie elektrowni w Borowie!

Dzień Otwarty Elektrowni Wodnej Borowo oznaczał dla obiektu tłumy zwiedzających: pieszych, cyklistów, motocyklistów, a także entuzjastów zabytkowego autobusu, tzw. "ogórka".

Dzień Otwarty Elektrowni Wodnej Borowo oznaczał dla obiektu tłumy zwiedzających: pieszych, cyklistów, motocyklistów, a także entuzjastów zabytkowego autobusu, tzw. "ogórka". Urodzinowi goście tłumnie odwiedzali elektrownię oraz edukacyjny namiot Energa Wytwarzanie, który z okazji jubileuszu stanął na Stadionie Miejskim w Kaliszu Pomorskim.​

Blisko 1000 osób odwiedziło stanowisko edukacyjne Energa Wytwarzanie podczas Dnia Kalisza Pomorskiego, którego obchody, czyli słynny Jarmark Ogórkowy 15 lipca br., zbiegły się w czasie z setnym jubileuszem elektrowni wodnej w Borowie.

Uczestnicy festynu z zapałem wzięli udział w animacjach przeprowadzonych na stanowisku edukacyjnym, gdzie zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli dowiedzieli się, w jaki sposób w Grupie Energa produkowany jest prąd z odnawialnych źródeł energii. Praktyczne zajęcia z produkcji prądu przeprowadzono dzięki interaktywnym modelom mini elektrowni wodnej, wiatrowej oraz fotowoltaicznej.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się wielkoformatowa kolorowanka z wizerunkami obiektów wytwórczych należących do Energa Wytwarzanie - niejednokrotnie całe rodziny realizowały artystyczną pasję, dzięki której elektrownie zyskały nowe oblicze.

Dobra energia pojawiła się także podczas konkursu z wiedzy nt. wytwarzania prądu z odnawialnych źródeł, którego młodzi uczestnicy odpowiadali na podchwytliwe i zabawne pytania, by potem cieszyć się nagrodami ufundowanymi przez Energa Wytwarzanie.

Ze Stadionu Miejskiego w Kaliszu Pomorskim każdy uczestnik mógł przenieść się w czasie i wyruszyć w podróż do 100-letniej elektrowni zabytkowym autobusem, tzw. "ogórkiem".  W trakcie przejazdu na teren elektrowni pracownicy Energa Wytwarzanie opowiadali o historii wiekowej elektrowni, stopniowo wprowadzając wycieczkowiczów w tajniki historii budynku i funkcjonujących do dziś hydrozespołów. Autobus kończył bieg na Przystanku Dobrej Energii u samych bram obiektu.

Tuż za bramą na gości czekała sędziwa jubilatka wraz z jej dwoma opiekunami, z ojca na syna zajmującymi się elektrownią - Panami Tadeuszem i Michałem Padewskimi. Ramię w ramię tego dnia obaj dyżurni oprowadzali zwiedzających po najciekawszych zakątkach wiekowej budowli, wyjaśniając szczegóły jej działania.

Zwiedzanie obiektu ubarwiła prelekcja dra Zbigniewa Mieczkowskiego, byłego szefa poligonu drawskiego, historyka - hobbisty, autora publikacji "rzeka Drawa i 100-lecie elektrowni wodnej w Borowie". Ciekawe mapy rzeki Drawy i okolicy​ sprzed 100 lat, zdjęcia pierwszych właścicieli elektrowni oraz zacnych gości odwiedzających obiekt i okolice, takich jak kardynał Dziwisz czy dr Religa - to wszystko dopełniło całości obrazu elektrowni, której serce bije już 100 lat.

Zespół realizujący event Dnia Otwartego EW Borowo:

Katarzyna Małuj

Katarzyna Karbowska

Rafał Traks

Piotr Olesiński

Edward Gawęda

Dariusz Wnuk

Michał Padewski

Tadeusz Padewski

Alicja Zalewska